Strona główna | Mapa serwisu | English version  
       Herb RP
 
                        
1. Części składowe dzielnicy
Praga Południe > 1. Części składowe dzielnicy

* Kamionek Wieś Kamion (Kamień) istniała najprawdopodobniej już w XIII w. na prawym brzegu Wisły, przy przeprawie z Solca. Najistotniejsze wydarzenie historyczne dotyczące tego miejsca to pierwsza wolna elekcja, która odbyła się pod Kamionem na przełomie kwietnia i maja 1573 r. Zaowocowała ona wyborem Henryka III Walezego na króla Polski. Kamionek to część Pragi Południe położona nad malowniczym jeziorem Kamionkowskim, za centrum tej części dzielnicy przyjmuje się wielki konkatedralny kościół Matki Bożej Zwycięskiej z przylegającym do niego dziś już nieczynnym cmentarzem-mauzoleum bohaterów powstania listopadowego i rzezi Pragi. Nieopodal kościoła wznoszą się wielkie Zakłady Cukiernicze Catburry-E.Wedel (d. 22 lipca) oraz zakłady produkcyjne Przemysłowego Centrum Optyki. Ten obszar Pragi stanowi głównie niska zabudowa mieszkaniowa i kilka małych zakładów wytwórczych. Mieszkańcy najbardziej są dumni z zabytkowych budynków wydziału weterynarii SGGW i Parku Obwodu Praga Armii Krajowej.

* Park Skaryszewski im. Jana Paderewskiego Park o powierzchni 55,5 ha, założony na dzikich terenach starorzeczy między Kamionkiem a Saską Kępą w latach 1906-1922 przez Franciszka Szaniora. Aż do wybuchu II wojny światowej nosił imię Ignacego Jana Padarewskiego. Po wojnie został przemianowany na Park Skaryszewski, a w 1980 r. przywrócono mu imię pierwszego patrona. Zaprojektowano go jako wielkomiejski ośrodek parkowy dla rekreacji i wypoczynku, z rozwiniętą siecią komunikacyjną, przystosowaną do ówczesnego ruchu pojazdów konnych. Zaprojektowane przez Szaniora sztuczne jeziorka w sposób niezwykły współgrają z bogatą szatą roślinną, którą wysadził rozległy park. Całość tego urokliwego miejsca dopełniają nasypane wzgórza, sztuczny wodospad i rozarium.

* Saska Kępa W znacznej części obszaru zabudowa jest willowa z zachowaną architekturą międzywojenną, szczególnie na północnym zachodzie. Dalej kilka osiedli mieszkaniowych z lat 60. Także kilka pojedynczych apartamentowców. Wiele zabytków modernizmu, liczne ambasady (Algieria, Argentyna, Azerbajdżan, Brazylia, Egipt, Indonezja, Irak, Iran, Jemen, Kolumbia, Libia, Łotwa, Malezja, Niemcy, Nowa Zelandia, Portugalia, oraz rezydencje ambasadorów z Turcji i Australii), szpital dziecięcy, stacja krwiodawstwa, Wodociąg Praski. Saska Kępa liczy ok. 40 000 mieszkańców. Doczekała się dwóch monografii naukowych. Wśród mieszkańców było wiele znanych postaci, szczególnie w kilku dekadach powojennych, m.in. Agnieszka Osiecka, która poświęciła jej kilka piosenek. Wymieniona jest także w znanej piosence Maryli Rodowicz Małgośka.

* Gocław
Pierwsze wzmianki dotyczące terenów dzisiejszego Gocławia jako wsi datuje się na 1155 r. jako własność biskupa płockiego. W późniejszym okresie weszła w skład dóbr Kamion. W 1580 r. powierzchnia rolna Gocławia wynosiła ok. 115 ha. W lipcu 1655 na tych terenach odbyła się trzydniowa bitwa ze Szwedami. Gocław w wyniku tych walk został zniszczony. Dopiero w 1755 r. Gocław i Kępa Gocławska liczyły 17 domów. W 1780 r. król Stanisław August Poniatowski nabył teren Gocławia i odstąpił swemu bratankowi Stanisławowi Poniatowskiemu. W 1795 r. po utracie niepodległości dobra te przeszły na własność skarbu państwa. W 1827 r. Gocław liczył 22 domy i 168 mieszkańców, a w 1912 r. – 497 mieszkańców. Gocław przyłączono do Warszawy w kwietniu 1916 r. (wraz z Grochowem, Saską Kępą i Gocławkiem) tworząc Komisariat (Okręg) Grochowski (Nr XVII). W jego obrębie zamieszkiwało wówczas ok. 5500 mieszkańców w przeważnie parterowych i drewnianych budynkach pozbawionych większości urządzeń komunalnych. Po II wojnie światowej w 1946 na terenach Gocławia założono lotnisko sportowe Aeroklubu Warszawskiego, gdzie istniało do II połowy lat 70. Wtedy też Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Młodych" zbudowała na jego miejscu największy na Pradze zespół mieszkaniowy Gocław-Lotnisko. Dziś znajduje się tu m.in. C.H. Promenada oraz Kościół św. Patryka.

* Grochów Grochów to osiedle o charakterze mieszkaniowo-przemysłowym, najważniejsze przedsiębiorstwa to "Radwar", "Mera-Pnefal", ważny ośrodek przemysłu optycznego: "Polskie zakłady optyczne" i "Przemysłowe Centrum Optyki". Inne ważne zakłady to "PZL-Warszawa II" i wytwórnia sprzętu komunikacyjnego. Ośrodek medialny (siedziba telewizji Polsat). Od niedawna na Grochowie się rozwija rynek biznesu i usług. W ostatnich latach na terenie Grochowa powstało kilka biurowców. Początki Grochowa sięgają 1831 r., kiedy pod ówczesną wsią 25 lutego miała miejsce największa podczas powstania listopadowego bitwa pod Olszynką Grochowską, w której uczestniczyły wojska polskie dowodzone przez Józefa Chłopickiego oraz wojska rosyjskie pod dowództwem Iwana Dybicza. Toczyły się tu ciężkie walki na przedpolach Warszawy o opanowanie traktu brzeskiego. W tej bitwie odznaczył się 4 pułk piechoty – tzw. "Czwartacy". Mimo wysiłku Rosjanie nie zdobyli Pragi (warszawskiej). W 1916 r. Grochów został przyłączony do Warszawy. Znaczna rozbudowa nastąpiła w 1951 r., kiedy zaczął się rozbudowywać przemysł.

* Gocławek Gocławek jest najdalej położoną na wschód częścią składową warszawskiej dzielnicy Praga Południe od 1924 r. Zabudowa Gocławka jest typowa dla przedmieścia wielkiego miasta, najstarsze budynki pamiętają okres powstania listopadowego, dominuje zabudowa wielorodzinna i wysokoblokowa. Na terenie tej właśnie części położony jest Park im. Jana Skrzypowskiego "Leśnika" oraz wielkie osiedle robotnicze: Osiedle Ostrobramska.

* Olszynka Grochowska Ta część dzielnicy jest zamieszkiwana przez niewiele osób i najczęściej identyfikowana wyłącznie z Rezerwatem Przyrody Olszynka Grochowska. Powierzchnia rezerwatu wynosi 56,35 km². Ochroną objęto prawie całe uroczysko leśne, wyłączając jedynie tereny zdewastowane, poprzecinane torami kolejowymi, liniami elektrycznymi, rurociągami. Teren rezerwatu jest własnością komunalną miasta stołecznego Warszawy i administrowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych – Obwód Leśny "Las Sobieskiego".

* Kępa Gocławska Kępa Gocławska to nazwa obszaru dzielnicy położona między ulicami Saską, a Afrykańską, na jej terenie znajduje się Osiedle im. Mikołaja Kopernika oraz Ogrody Działkowe.

* Kozia Górka Kozia Górka jest położona na zachód od Rezerwatu Przyrody Olszynka Grochowska, jej teren stanowi prawie wyłącznie warsztaty taborowe PKP oraz liczne mokradła i oczka wodne (tzw. Bałki), chętnie odwiedzane w sezonie letnim przez młodzież szkolną.

* Osiedle Młodych Osiedle Młodych jest małym wysoko i średnio blokowym osiedlem położonym w okolicach ul. Garwolińskiej w samym sercu Grochowa. Nazwa osiedla wzięła się z przyznawanych mieszkań osiedla nowożeńcom i młodym małżeństwom.
 
* Osiedle Ostrobramska Robotnicze osiedle wysokoblokowe położone pomiędzy ulicą Witolińską, a Trasą Łazienkowską wybudowane w latach 70. XX w.